Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

93 Krabilice vyžaduje přemrznutí

Na podzim jsme do nabídky dostupných odrůd doplnili čerstvé osivo krabilice hlíznaté. Jedná se o dnes zapomenutý, ale dříve pěstovaný druh kořenové zeleniny. Tvoří drobné bulvičky nasládlé chuti. Druh je dvouletý a jeho osivo vyžaduje, aby vzešlo, přemrznutí. Je tedy třeba vysévat na podzim nebo v průběhu zimy, aby semena přešla mrazem a mohla vyklíčit, klíčivost osiva je nadto velmi krátká. Sejeme do vyznačených rýžek na povrch půdy, můžeme ponechat bez zakrytí nebo jen lehce zahrneme půdou.

Pro zimní měsíce jsme přerušili nabídku vegetativně množených druhů, které jsou venku v půdě na záhonech, např. rybízy, libečky nebo balsamita. Zůstávají ale ty vegetativní plodiny, které jsou uložené doma, jako brambory, česneky, šalotky, ale i pacibulky lilie nebo živorodé cibule aj.


Nahoru