Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Nové číslo časopisu Bio

Začátkem dubna vyšlo nové číslo Bio-časopisu, který se věnuje ekozemědělství, biopotravinám, vaření i trvale udržitelnému životu viz www.bio-mesicnik.cz. Bio vychází nyní elektronicky jednou za dva měsíce ve formátu PDF. Součástí Bio je i Zpravodaj biodiversity a uchování starých odrůd, ve kterém přinášíme novinky ze světa rodinných, krajových a starých odrůd i Gengelu.

Stránky nového Zpravodaje zahajujeme článkem o rozsévači a posledním doteku lidské ruky s osivem, předtím, než se semeno dostane do půdy. Úryvky z dopisů nazvané "Sklízeli jsme plody katalogového vzhledu" uvádějí zkušenosti pěstitelů starých odrůd, včetně tabulky srovnání několika rajčatových odrůd. Podrobně je popsána stará odrůda červeného rybízu Karlštejnský červený - první šlechtění v mladém Československu. Slovem i obrazem jsou představeny odrůdové přírustky v gengelské sbírce. Zpravodaj uzavírá článek o čištění vlastního osiva salátu Hanácký letní v domácích podmínkách, který přinášíme zájemcům i v příloze zde.


Nahoru