Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Děkujeme pěstitelům, kteří vrátili namnožená osiva. Díky tomu rozšiřujeme nabídku odrůd pro veřejnost

V průběhu prosince doplňujeme do nabídky dostupných plodin ty odrůdy, které v roce 2017 namnožili a do Gengelu zaslali zpět jejich pěstitelé. Děkujeme všem, kteří naplnili závazky, k nimž se přihlásili při získání odrůd, a poslali nám zpět svá osiva i pěstitelské zprávy. Zejména jste nám vraceli rajčata, papriky, hrachy, fazole, okurky ale také saláty, obiloviny, různé odrůdy máku a další druhy.

U rajčat tak nyní rozšiřujeme nabídku vedle dlouhodobě oblíbených starých odrůd Ostravského raného a Hanáckého nejranějšího i o rajče Dívčí prs, a také rajče divoké červené a divoké žluté.

Hanácké nejranější

Z hrachových odrůd přidáváme cukrový rodinný hrách Hejzlarová, který pěstujeme na Gengelu již téměř dvě desetiletí, ale také Obří Hořic, který má mezi gengelskými odrůdami zase největší lusky. Odrůdy Magnum bonum nebo Kalifornský patří k osvědčeným hrachům dřeňovým.

Z fazolí se podařilo pěstitelům v letošním roce namnožit velké množství odrůd. Například populární čočkofazol ze Zašové se semenem – monádou, ale i Vojákové, Eržibab, Staroturanské strakaté nebo fazoli Vysoko úrodnou ťahavou bielou, která má nižší vzrůst a na Slovensku se tradičně pěstuje ve smíšené kultuře společně s kukuřicí.

Čočkofazol ze Zašové

Dobrý výnos poskytla maková sorta Červený veľký s obrovskými makovicemi a červenými květy, pěkná semena měl také Bílý z Vysočiny či krajový rodinný Mák modrý Valašsko a další.

Červený veľký


Nahoru