Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

 Uchovatel J.I.790 64

Jakub IVAN, 790 64 Vápenná 453, e mail: ivanjakub&seznam.cz . Místo pěstování: Vlčice (Rychlebské hory/Jeseníky). Co je nutné, vysévám a předpěstovávám ve vyvýšených záhonech v kypré a bohaté půdě, jsou upraveny jako pařeniště. Pak přesazuji na políčko 26x18m, kde je středně těžká půda bohatá na živiny. Pěstuje se zde už řadu let s menšími i většími pauzami. Políčko je v bio režimu, neaplikují se zde žádné chemické ani syntetické postřiky nesadí se GMO plodiny ani hybridní odrůdy. Je rozděleno na 1,5m široké a 13m dlouhé pásy, které zamezují zhutňování půdy, a tak veškeré práce jsem schopen provádět z uliček. Půdu obdělávám už pouze ručně, kypřím a připravuji na setí i zimu převážně plozkořezem, pak také rycími vidlemi. Jde víceméně o bezorebný způsob pěstování. Snažím se půdu neobracet a nechat mikroorganizmy tam, kde mají být a dělat jejich práci. Plodiny jsou pěstovány ve smíšených kulturách a chráněny tak i mezi sebou. Byliny a květiny kolem, také chrání proti škůdcům a chorobám nebo dezinfikují půdu. Hnojení je prováděno jíchou z kopřiv, vykvašenými kuřincemi, kompostem, a prací prováděnou podle lunárního kalendáře Marie Thunové, kde působí kosmické impulzy. Všechny výsevy, kypření, hnojení, zaštipování, sklízení a jiné, prováním také podle Výsevních dnů Marie Thunové.Ceny semen jsou 30kč za balíček. Jsem také otevřený i směnnému obchodu v podobě zajímavých starých a krajových odrůd, které nemám a mohu uplatnit v našich podmínkách.

– ozimý paličák, česneková cibule je střední až větší, vnější suknice nafialovělé se zřetelným žilkováním, v palici 8-12 stroužků,...

Nahoru