Díky práci dobrovolníků, kteří nám pomohli v lednu a únoru s balením semen do sáčků, jsme mohli nyní zpřístupnit velmi širokou nabídku starých a dalších odrůd. Ženám i mužům, jež pilně po večerech balili, někteří i s rodinnými příslušníky, touto cestou ještě jednou mnohokrát děkujeme!
Mezi připravenými osivy jsou jak osvědčené, dlouhodobě udržované sorty, tak i nové, které jsme získali od dárců nedávno a nabízíme je v roce 2019 poprvé.
Mezi nejoblíbenější patří šťavnatý hrášek rodinné cukrové odrůdy Hejzlarová. Dobré jsou i dřeňové Blatný (velkoluský) a Židovická Edelperle (menší lusky, ale větší násada).
Židovická edelperle
Nově přibylo několik odrůd naťové, listové petrželky. Její pěstování je nenáročné a i semenaření je jednodušší než u kořenové petržele. Byť mají všechny zařazené petržele trochu vzdálený původ, jsou v našich podmínkách osvědčené a bezproblémové, vyzkoušet lze odrůdy Ukrajina, Gruzie i Grossmutter.
Kmín Moravský je dvouletka, letos zasetý přinese kmínová semínka do kuchyně až další rok.
Nabídku tradiční bulevniny tuřínu obohatil opět bělomasý a výnosný Milevský, slovenský krajový z Terchové je zase máslový, se žlutou dužinou. Ve srovnání různých evropských tuřínů, které bylo děláno před časem v Německu, měl krajový z Terchové nejžlutější dužinu ze šestnácti sledovaných odrůd.
Žlutomasý tuřín krajový z Terchové
Mezi boby se objevuje nová rodinná odrůda nazvaná Úrodný z Gutů, která plodila pěkně vloni i u nás
Novinkou je pastinák Z jezuitské zahrady, který může být lákavý nejen pro příznivce mohutných nasládlých a dobře skladovatelných kořenů, ale v květu je to i pravá zoologická zahrada bezobratlých. Jeho květy se přímo hemží množstvím brouků a broučků, pestřenek, lumků, kněžic, vosíků a dalších hmyzů. Semenářsky je pastinák, ačkoliv je dvouletý a cizosprašný, asi lehčí a snadněji zvládnutelný, než například mrkev nebo celer.
Mezi rajčaty přibylo Vaňkovo hroznovité, jež má plody se špičkou, drobnoplodé cherry nazvané Bon-bon, ale objevuje se po letech i Japonský Karlik nebo Omas Liebling, tedy Babiččin miláček.
Ze sbírky Alenoru jsme zařadili osvědčenou klasickou bazalku Neapolskou a dvě starobylé kořenové zeleniny. Sevlák cukrový i krabilice hlíznatá patří k dnes zapomenutým druhům, ale pro milovníky nezvyklých chutí mohou být objevem. Oba druhy mají poměrně náročnější pěstování.
Bazalka Neapolská
Pro milovníky starobylých odrůd je cenné zelí Šumavské, získané před lety z genobanky zeleniny v Olomouci. Vyšší rostliny s měkkou hlávkou jsou ukázkou a dobrým příkladem někdejších odrůd zelí. Vzhledem k obtížnému osivaření doporučujeme spíše pro již pokročilejší pěstitele starých odrůd.
U zařazené cukety Rané zelené je naproti tomu osivaření vcelku jednoduché, jen musíme dbát na možnost křížení s jinými odrůdami tykve obecné.