Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Fazole jsou samosprašné, různé odrůdy nedáváme ale vedle sebe, proložíme alespoň záhonem jiného druhu, výsev poč. května (v chladných polohách po ledových mužích). Okopáváme, při poslední okopávce rostliny přihrneme jako prevenci vyvracení. Na semeno bereme zdravé, dobře vyvinuté rostliny, u keříčkových odrůd jen skutečně nízké (keříčkové, které nejeví dlouživý, popínavý růst)! Bez výběru se jinak původně keříčkové odrůdy stávají postupně polopopínavé až popínavé – což je původní podoba fazole – liány! Sklízí se, když jsou lusky zcela suché a zrno dostalo svou charakteristickou barvu, je tvrdé, rostliny jsou v té době už bezlisté. Z rostlin na semeno neotrháváme lusky na konzum. Při sklizni celé rostliny vytrháme a necháme doschnout na sušácích nebo pod střechou na vzdušném místě. Malá množství luštíme nejlépe ručně, větší množství vymlátíme např. v pytli. Některé odrůdy fazolí jsou popsány velmi stručně a s otazníky, nadšeným pěstitelům, kteří by chtěli pomoci s jejich podrobnějším popisem (např. výška rostlin, barva květu, ranost, přítomnost vláken v luscích apod.) a nebojí se trochy evidence – průběžných záznamů během sezóny – můžeme zaslat „fazolový dotazník“ k zachycení těchto informací.

„vojákové“  

PHA001  

S

Popis

– stará odrůda?, na Hlučínsku pěstována už před 2. sv. válkou; bílé s hnědou kresbou připomínající vojáka v pozoru, robustní, mohutné, na suché fazole, dobře vařivé, vhodné i na přípravu pomazánek, zajímavé pro děti, od 1997.

Uchovatelé

Uchovatel E.M. 338 08 - původ Gengel, nenáročná keříčková fazole bílé barvy s hnědou kresbou vojáčka, dozrává postupně. Chuťově výborné, rychle se uvaří doměkka, používám na pomazánky, do polévek, do gulášů.
Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Uchovatel L.T. 140 00 - původ Gengel.
Uchovatel Z.Š. 592 55 V roce 2014 jsme dělali Projekt Vojákové fazole: vybrala jsem druh luštěniny, kterou jsme schopni vypěstovat na svých zahrádkách na Vysočině. Nápad jsme aktivovali na ZŠ, děti z 2. stupně vytvořily skládačku, objednala jsem Vojákové fazole u paní Edity Matouškové ze Zbirohu a nachystali jsme sáčky k setí. Ve Zpravodaji obce Bobrová jsme obeznámili s projektem všechny spolužáky. V květnu jsme přihlášeným dětem rozdali semena a v hodinách prvouky si o pěstování fazolí povídali. Fazole děti pěstovaly doma na zahrádce s rodiči a s babičkami. Naše škola je ve spádové obci a chodí k nám žáci z 8 přilehlých vesnic. V září a říjnu děti nosily svoje výpěstky. Celkem se nashromáždilo přes 2000 ks fazolí. Pěstování se zůčastnilo 61 dětí.

Podobné odrůdy

Nahoru