Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Rozšiřujeme nabídku starých česneků

Do nabídky gengelských česneků jsme doplnili několik nových přírůstků. Je to rodinná odrůda česneku s názvem Modrý, kterou jeho dárkyně úspěšně pěstuje ve Vrbně pod Pradědem v nadmořské výšce 600 m. Jedná se o klasický paličák, který jsme postupně namnožili z darovaných pacibulek. Dobrý tip je využití vylámaných květenství na výrobu česnekové pasty nebo na výrobu pesta.

Další dva česneky pocházejí ze Slovenska. Jedním je odrůda nazvaná Velký z Dubovan, kterou nám zaslal čtenář slovenského měsíčníku Doma v záhrade. Velký z Dubovan je osvědčená velkostroužková odrůda s bílou barvou suknic česnekové cibule. Opět jde o ozimý paličák, který poskytl slušný výnos velkých hlaviček i z jarní výsadby.

Česnek Púchovský zamouralý jsme získali od našeho uchovatele V.V. 294 46. Odrůda pochází z blízkého okolí Púchova, kde se pěstovala již v období socialismu, dobře ale prospívá nyní na Mladoboleslavsku i jinde.

V sortimentu česneků uchovávaných v Gengelu jsou i další zajímavé odrůdy: osvědčený Rusák má znak oblíbených ruských typů – velké stroužky. Ty se hodí například tam, kde potřebujeme naloupat velké množství česneku, což je např. při domácí zabijačce a proto se tyto česneky někdy lidově označují jako zabijačkové. Obdobnou odrůdou je česnek Z Hané, kterou její dárce udržuje již téměř tři desetiletí.

Pěknou modrou barvou slupek se vyznačuje paličák pojmenovaný Záhorský. I když jde o jinou něž někdejší komerční odrůdu pod stejným jménem (ta je nepaličák), roste velmi dobře. Máme ji už od roku 2011, má větší počet stroužků v cibuli než u ruských česneků.

Pěkným příkladem rodinné odrůdy je slovenský Od prabábky, který jsme získali od našeho uchovatele J.S. SK-086 22.

Milovníci ostrosti ocení odrůdu pojmenovanou Z koncentračního tábora. Nepatří sice k největším česnekům, ale její sílu lze využít jak k ochucení jídel tak k léčebným a posilujícím účelům.

Naším nejmenším česnekem je odrůda Z Moravy - jarní nepaličák tvořící velký počet stroužků v poměrně malé hlavičce. Jeho předností je výborná skladovatelnost: některé nám vydržely více než jeden rok. Doporučujeme ho těm, kteří si vystačí s menšími stroužky. Je přizpůsobivý, dobře rostl a přezimoval též z podzimní výsadby s klasickými zimními paličáky.

Česneky vysazujeme podle podmínek počátkem či v průběhu listopadu, ideálně až před zámrazem půdy. Nyní na podzim je tedy čas připravit si záhony...

obr

Sklizený česnek Záhorský spletený do věnce k dosušování

Porost Velkého z Dubovan

Malé ale trvanlivé hlavičky sorty Z Moravy


Nahoru