Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

„dýně olejná (Žďár)“  

CUC002  

S

Popis

– (Cucurbita pepo) pěstovaná pro svá semena, jež jsou bez slupky (odtud nazývaná i jako dýně bezslupká). Plazivá, dlouhé výhony potřebují dostatek místa. Plod variabilního tvaru – kulovitý, ploše kulovitý až protáhlý, střední až velký, zpočátku slupka zelená s pruhy, později při skladování slupka zežloutne. Plody se dobře skladují, nekazí se. Dužina využitelná na krmení domácího zvířectva, příp. se dá přidávat i na vaření. Bezslupká semena tmavě zelené barvy jsou výborná k přímému konzumu čerstvá, přímo z dýně nebo po usušení. Dají se mlsat samostatně v přírodní podobě nebo upravená (solená, pražená), dárce používá např. do domácího pečiva, jako posypání salátů apod. Od soukromého dárce, který odrůdu pěstuje více než dvacet let, od dob svých studií na střední škole. Od 2014,

Uchovatelé

Uchovatel P.P. 400 11 - semena získána 2015 od Gengelu. Rostliny prosperovaly velmi dobře, i přes méně vyhnojený záhon a malou zálivku. Plody velké s dostatkem chutných semen vhodných k přímé konzumaci nebo opražení. Pozor na možné zklamání, že dutina tykve není zcela vyplněna semeny.
Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru