Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Známá plodová zelenina, předpěstování sazenic ve skleníku nebo doma na okně (výsev v půli března), výsadba otužených sazenic ven po „ledových mužích“, hnojíme kompostem, pravidelně vylamujeme zálistky. Jako prevenci před napadením plísní bramborovou volíme místo s dobrým prouděním vzduchu, na plném slunci, řidší spon výsadby, zálivku jen ke kořenům apod. nebo pěstujeme v nádobách pod střechou. Osivo získáváme z několika rostlin, bereme nejdříve uzrálé, zdravé, odrůdově typické, plně vyvinuté plody v plné zralosti (jako na konzum, snadno se oddělující od stopky), z kterých po posklizňovém dozrání (na teplém místě ponecháme plody alespoň několik dní ležet) vybereme/vytlačíme semena. Ve sklenici semena ve vlastní šťávě necháme 1–2 dny prokvasit, promyjeme vodou na sítku a ihned usušíme.

„Stichovice“  

LYC079  

S

37,00 Kč

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

– rodinná odrůda rajčete pocházející ze Stichovic u Prostějova.
Plod je červený, ploše kulovitý, velký; odrůda je středně pozdní až pozdní. U nás v roce 2016 venku na poli nedozrála, ale v roce 2017 jsme naopak měli pěknou úrodu velkých plodů a plodila dlouho. Dobře plodící rostliny jsou obtíženy plody a vyžadují pevnou oporu, aby se nevyvracely.
Dárkyně uvedla: “posílám semena naší odrůdy rajčat staré 40 let – rajče tyčkové, teplomilné více než ostatní, při dobrém počasí velká odrůda, praská, plody 300-500g, dužnaté, sladké, velice chutné, vhodné k jakékoliv kuchyňské úpravě – kečup, rajská omáčka, na pizzu, rajský salát“.
Doporučujeme zejména do teplejších oblastí nebo pro chráněné pěstování ve skleníku, pod přesahem střechy apod. Od 2016.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru