Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Známá plodová zelenina, předpěstování sazenic ve skleníku nebo doma na okně (výsev v půli března), výsadba otužených sazenic ven po „ledových mužích“, hnojíme kompostem, pravidelně vylamujeme zálistky. Jako prevenci před napadením plísní bramborovou volíme místo s dobrým prouděním vzduchu, na plném slunci, řidší spon výsadby, zálivku jen ke kořenům apod. nebo pěstujeme v nádobách pod střechou. Osivo získáváme z několika rostlin, bereme nejdříve uzrálé, zdravé, odrůdově typické, plně vyvinuté plody v plné zralosti (jako na konzum, snadno se oddělující od stopky), z kterých po posklizňovém dozrání (na teplém místě ponecháme plody alespoň několik dní ležet) vybereme/vytlačíme semena. Ve sklenici semena ve vlastní šťávě necháme 1–2 dny prokvasit, promyjeme vodou na sítku a ihned usušíme.

„Čerešničkové“  

LYC087  

S

37,00 Kč

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

- balkonová odrůda rajčete osvědčená do truhlíků.
Její rostliny jsou velmi nízké, vysoké asi jen 30 cm, ale nesou bohatství drobných červených plůdků připomínajících třešně. Čerešničkové rajče se nám líbilo jak při pěstování v truhlících na okně tak i v pokusné výsadbě na poli, kde patřilo mezi nejranější sorty. Jeho rajčátka se dala zobat už v době, kdy pozdnější, velkoplodé sorty ještě zdaleka nebyly zralé.
Vzhledem k velikosti či spíše malosti vzrůstu je to odrůda dobře doporučitelná pro pěstitele, kteří mají k pěstování jen omezený prostor a jak výstižně píše dárce i „Panelákoví občania majú o priesadky týchto paradajok dost velký zaujem“.
I když je rajče Čerešničkové nízká sorta, je lépe mu zapíchnout ke stonku malý kolík jako oporu, aby se nevyvracelo. Od soukromého dárce ze Slovenska, od roku 2017.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru