Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Vytrvalý polokeřík, dříve typická rostlina selských zahrádek a velmi ceněná léčivka zvaná lidově „boží dřívce“ („léčivější než heřmánek“). Působí protirevmaticky, používá se na hojení ran, regeneraci tkání, na žaludek i jako koření (k masitým pokrmům), je také prostředkem proti molům. Množí se snadno vegetativně řízky, které na jaře zapícháme šikmo do země. Zasíláme řízky.

„Kočár“  

ART007  

V

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

– sběr ze západních Čech, lokální typ?, jemný list, více větví, nižší vzrůst (asi 1m vysoký), žádá asi častější sestřih; cca od r. 2001, řízky.

Uchovatelé

Uchovatel E.M. 338 08 - původ Gengel; léčivka velmi hořké chuti, používám na žaludek, jen čerstvé listy, ale spíše výjimečně – heřmánek je pro mne i pro děti příjemnější, řekla bych, že je to bylina vhodná více pro muže; na jaře keřík brotanu pravidelně zastřihuji; řízky.
Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru