Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Teplomilná zelenina a kořeninová rostlina, předpěstujeme sazenice, výsadba po ledových mužích, příp. také do skleníků apod. Zeleninové odrůdy – konzumace běžně známým způsobem. Kořeninové odrůdy – sušíme pro výrobu koření (sušená červená paprika do gulášů, mas apod.), před mletím nebo drcením v hmoždíři musí být paprika zcela suchá (umělé dosušení nutné)! Při práci s pálivými paprikami nutno dbát nejvyšší opatrnosti, nesahat si prsty do očí, nosu apod., pracovat v rukavicích (příp. citlivější osoby může dráždit i samotná přítomnost této papriky, a to i na delší vzdálenost!). Paprika je samosprašná, ale s potenciálem k cizosprášení, mezi odrůdami by v malopěstování měla být vzdálenost alespoň 50m. Vzhledem k tomu, že paprika nepotřebuje k opylení hmyz, je možné izolovat odrůdy pod netkanou textilií. Pozor na křížení sladké zeleninové papriky, je-li v okolí pěstována pálivá odrůda! Na semeno bereme plody z několika zdravých rostlin s dobrou násadou plodů, plody typické, zdravé, plně vyvinuté, pěkné. Zralost se projeví změnou barvy ze zelené obvykle na červenou (případně na žlutou, oranžovou), není nutné posklizňové dozrávání plodů, semena vybereme z rozříznutých plodů např. malou lžičkou a usušíme.

‚Moravská ovocná‘  

CAP001  

S

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

– stará moravská zeleninová odrůda, rostliny nižší, asi 30–40 cm vysoké, vzpřímené až polovzpřímené, list menší zelený až žlutavě zelený, plod středně velký, jablkovitý (viz název odrůdy) o délce asi 4,5cm a šířce 5,5cm (některé příp. i protáhlejší), mělce žebernatý, převislý, nejprve zelenavý, v plné zralosti červený. Dužina šťavnatá, sladká, jemně kořenité vůně. Vhodná pro teplé polohy i pro venkovní pěstování. V literatuře uváděno také synonymum Lednická ovocná . V našich podmínkách v roce 2013 nedozrála do botanické zralosti, nabízíme k převzetí pěstitelům z teplejších oblastí.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Uchovatel K.Š. 768 33 původ Gengel, pěstováno v nádobách

Podobné odrůdy

Nahoru