Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

zvaná i kozí brada fialová, ovesný kořen, salsify, salsifis. Kdysi se pěstovala pro kořen (podobný černému kořeni) – jde jej vařit, dusit na másle, dávat do salátů apod., využitelné jsou i mladé listy na špenát nebo do salátů. Zajímavé dekorativní fialové květy – dvouletá, 1. rokem kořen, 2. rokem kvete. Cizosprašná, při maloplošném udržování odrůd a příznivém utváření terénu (mezi odrůdami jsou přirozené či umělé překážky jako keře, stromy, budovy; jsou zde kvetoucí rostliny s bohatou nabídkou květů pro hmyz, porosty jsou napříč směru větru apod.) v okolí ve vzdálenosti nejméně 150m nesmí kvést jiná odrůda. Je mrazuvzdorná, jde přezimovat venku na záhoně nebo ve sklepě. Před výsadbou děláme výběr kořenů, na semeno bereme zdravé, pěkné, dobře vyvinuté, nerozvětvené kořeny, sázíme co nejdříve na jaře, do sponu 40x40 – 50x50 cm; kvetoucí rostliny jsou obvykle pevné, nepoléhavé a není nutno je vyvazovat k opoře. Sběr semen průběžně odstřiháváním uzrálých rozevřených květů s chmýřím (vypadá jako velká pampeliška). Nasbírané dosušíme, vytřeme a vyčistíme.

‚Blanc Amélioré‘  

TRA002  

S

Popis

– stará francouzská odrůda, původem z Vilmorin Paris 2000; zapomenutá kořenová zelenina, původ Středozemí. Výsev brzy na jaře do dobře zryté jemné půdy; 1. rok rostou listy a kořen; sklizeň od října, část nechat v zemi; 2. rok až 2m vysoká, hezky fialově kvete. Převzatá odrůda od pěstitele – uchovatele A.L. (tragAL03), od roku 2012, bez problémů.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru