Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Jednoduché pěstování i semenaření. Je samosprašný, ale různé odrůdy nedáváme raději těsně vedle sebe, proložíme záhonkem/ky jiného druhu. Sejeme v březnu/dubnu, řádky asi 25–40 cm. Stačí okopávka proti plevelům a opora k zachycení. Rostliny/část porostu vybrané na semeno neotrháváme, ale necháme celé dozrát. Sklízíme buď jednotlivé zralé lusky postupným otrháváním, nebo celé rostliny/porost najednou. Sklizený hrách necháme doschnout pod střechou. Malá množství lusků vyloupeme nejlépe rukama, větší množství nebo celé rostliny vymlátíme/vyšlapeme (musí být zcela suché). Čistíme na sítech a v proudu vzduchu (vyfoukání, vítr). Hrachy se dělí na: convar. medullare – dřeňový, semeno ve zralosti svraskalé (vypadá spíše jako krychlička než kulička), konzumuje se nezralý, jsou to běžné zahradní hrášky; convar. sativum – k vylupování, semena kulatá, k vaření jako luštěnina, případně za mlada i na zeleno; convar. axiphium – cukrový, konzumují se celé mladé lusky, které jsou bez tuhé pergamenové vnitřní vrstvy, chutnají lehce nasládle, šťavnatě, jíme buď přímo, nebo krátce tepelně upravené.

‚Přebohatý‘  

PIS013  

S

37,00 Kč

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

– stará česká odrůda, za dostatku vody výška až 170–180 cm, velmi bohatá násada drobnějších, kratších lusků, semeno žluté, menší; pro pozdní výsev koncem dubna částečné napadení zrnokazem; nejmladší lusky jdou vylupovat jako zahradní hrášek, jinak asi jako luštěnina. V literatuře ale uvedená odrůda Přebohatý, řazená k tzv. hrachům k vylupování, s popisem: lodyha polovysoká (asi 90cm), zrno zelené, středně velké až větší... (Hruška, J. Luskoviny, 1956). Od soukromého pěstitele, Seed Savers Exchange. Od 2012,

Uchovatelé

Uchovatel V.C. 756 24 - bujně rostoucí vysoká odrůda, hrášek v mladých luscích je sladký, postupem času hořkne. Téměř celou úrodu nechávám plně dozrát a využívám pro přípravu hrachových polévek, kaše či luštěninových salátů. Vysévám brzy na jaře nebo na podzim. Původ Gengel.
Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru