Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Zlatý rekord hledá své nové uchovatele

Zlatý rekord je stará odrůda hlávkového salátu. Jedná se o raný salát k rychlení, který se dříve pěstoval ve vytápěných sklenících nebo pařeništích pro časné jarní sklizně. Jeho příběh od 2. světové války v Brumově je zachycen v příloze v článku z časopisu Bílé-Biele Karpaty. Ve spolupráci s panem Vojtěchem Káňou, jehož tatínek udržoval salát téměř půl století, hledáme nové uchovatele pro tuto starou odrůdu.


    Pro semenaření salátu Zlatý rekord jsou vítány základní semenářské zkušenosti, důležité je časné setí, aby odrůda podržela svůj raný charakter, tedy možnost výsadby do skleníku nebo pařeniště. Inspirací může být postup tatínka pana Káni, který „semínka vysévá doma do truhlíků na okně na přelomu ledna a února a pikýruje podle počasí do studeného skleníku nebo pařeniště. Před případným mrazíkem zakrývá netkanou textilií, nebo i novinami“.


    Kdo má odvahu pokusit se uchování teto staré sorty, ozvěte se nám, prosím, prostřednictvím kontaktního formuláře nebo na telefon 386 321 617. Pokud se jeho semenaření zdaří, mohl by být brumovský Zlatý rekord nabídnut v budoucnu dalším zájemcům prostřednictvím stránek Gengelu a byl tak uchován i pro další generace. Děkujeme.

Salát Zlatý rekord (foto V. Káňa)

Příloha: článek z časopisu Bílé-Biele Karpaty


Nahoru