Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

U nás je tradiční zejména bulvový celer, nověji i řapíkaté a listové formy. Dvouletka, cizosprašná, vzájemně se mohou křížit všechny formy celeru.

‚Pražský obří‘  

API001  

S

Popis

– známý i v zahraničí pod jmény např. „Geant de Prague“, „Prager Riesen“ apod. Naše tradiční stará odrůda vyšlechtěná z krajového celeru pěstovaného v okolí Prahy již v 19. století. Jde o pozdní bulvový celer, list tmavě zelený, řapíky listů jsou načervenalé (antokyany), bulva velká, kulovitá až ploše kulovitá, dužina smetanově až krémově bílá. Dobrá skladovatelnost. Vzhledem k dlouhé vegetační době doporučuje literatura vysévat již v lednu. Na živiny je náročný, přímo organicky hnojíme kompostem či uleželým hnojem, žádá dostatek vody (má vodu rád). Předpěstujeme sazenice (doporučuje se 2 x přepichovat), výsadba ven poč. května, spon 40x40 cm. Odrůda byla využita ke šlechtění jako základ řady dalších celerových odrůd (původ Alenor). Výběr na dobře vyvinuté, střední až větší zdravé bulvy kulovitého nebo zhruba kulovitého tvaru, pokud možno s natí soustředěnou do jednoho místa na bulvě. Bulvy mají být bez postranních výhonů, s kořeny vyrůstajícími spíše pod bulvou a s menší natí, s typickým antokyanovým nádechem řapíků.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Podobné odrůdy

Nahoru