Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Tuřín  Brassica napus var.napobrassica

Tuřín
Dvouletka, 1. rokem tvoří bulvy, ve 2. roce kvete; je cizosprašný, při maloplošném udržování odrůd a příznivém utváření terénu (mezi odrůdami jsou přirozené či umělé překážky jako keře, stromy, budovy; jsou zde kvetoucí rostliny s bohatou nabídkou květů pro hmyz, porosty jsou napříč směru větru apod.) v okolí ve vzdálenosti 150m nesmí kvést jiná...
Dvouletka, 1. rokem tvoří bulvy, ve 2. roce kvete; je cizosprašný, při maloplošném udržování odrůd a příznivém utváření terénu (mezi odrůdami jsou přirozené či umělé překážky jako keře, stromy, budovy; jsou zde kvetoucí rostliny s bohatou nabídkou květů pro hmyz, porosty jsou napříč směru větru apod.) v okolí ve vzdálenosti 150m nesmí kvést jiná odrůda tuřínu. Je příbuzný s řepkou olejnou, od velkého pole s řepkou musíme volit ještě větší vzdálenost. Na přezimování volíme pozdější výsev (červen), aby bulvy nepřerostly, sklízíme pozdě na podzim, uložíme ve sklepě. Na semeno bereme zdravé, typické bulvy, vysazujeme co nejdříve na jaře do širšího sponu, květenství vyvazujeme k opoře. Sběr semen: buď průběžně trháme nebo ostřiháváme zralé šešule nebo větvičky, nebo lze sklidit celé rostliny v optimální zralosti naráz. Při přezrání semena vypadávají na zem. Po dosušení výmlat, vytření nebo vyšlapání, vyčistit na sítech, vyfoukat na míse.
Číst dál
– tradiční krajová odrůda tuřínu z krkonoš; intenzivní žlutá dobrá jemná máslová dužina, používaná tradičně např.
37,00 Kč
Dostupné
– odrůda tuřínu západního původu, žlutomasá, má být odolná nádorovitosti košťálovin – nejvýznamnější chorobě brukvovitých.
37,00 Kč
Nedostupné
– naše starší původ. krajová odrůda, v sortimentu byla od 50. let 20.
37,00 Kč
Dostupné
– krajová odrůda tuřínu ze Slovenska (tuto nebo jí příbuzné odrůdy možná mohl pojídat i legendární slovenský zbojník Juro Jánošík...
37,00 Kč
Dostupné
+++– krajová odrůda tuřínu ze severního slovenska.+++ ***uchovatel odrůdy ji pěstuje a semenaří asi od roku 1993.
37,00 Kč
Dostupné
Zobrazeno 1 - 5 z 5

Nahoru