Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Krabilice hlíznatá  Chaerophyllum bulbosum

Krabilice hlíznatá
Chaerophyllum bulbosum ssp. bulbosum f. Sativum. (PSR VG-260)–původ Specie Rara – „starší bratr“ Gengelu ve Švýcarsku, linie VG-260 nalezená v r. 1989 v Dánsku slovenskou pěstitelkou. Zapomenutá zelenina; pěstovaná hlíznatá forma je už výsledkem bývalého šlechtění; od středověku do 19. století poměrně známá kultura. Zvláštní pěstování: v létě zr...
Chaerophyllum bulbosum ssp. bulbosum f. Sativum. (PSR VG-260)–původ Specie Rara – „starší bratr“ Gengelu ve Švýcarsku, linie VG-260 nalezená v r. 1989 v Dánsku slovenskou pěstitelkou. Zapomenutá zelenina; pěstovaná hlíznatá forma je už výsledkem bývalého šlechtění; od středověku do 19. století poměrně známá kultura. Zvláštní pěstování: v létě zralá semena vydrží klíčivá jen několik měsíců; nutno vysívat hned následující podzim: semena musí přejít mrazem, aby vzešla v březnu; listy (podobné mrkvi) vyrostou brzy na jaře a usychají už od poloviny června; po celou tu dobu je třeba udržovat vlhkost; sklizeň v červenci; hnědé oválné "mrkvičky" uchovávat v suchém, chladném a temném místě; zapomenuté menší mrkvičky přejdou mrazem, vyrostou napřesrok až do 2m, vykvetou (semena v srpnu) a zahynou: druh je převážně dvouletý; vůbec nejmenší kořeny ještě rostou druhý rok a kvetou teprve třetí rok. V chladných oblastech může nahradit kaštany (po krátkém dušení je moučnatá a nasládlá), např. v tradičním receptu západní Evropy: na dušeném kořeněném sladkokyselém červeném zelí. Ve Francii probíhá už 25 let šlechtění a rehabilitace této zeleniny pro labužníky. Semenaření spolehlivé jen v podhorské oblasti: Česko má tu „neblahou“ čest být rodištěm tohoto pozoruhodného druhu! Planá nehlíznatá forma obývá břehy všech velkých řek do asi 600 m n. m. Odtud se šíří podél cest, rybníků a mezí i mnoho kilometrů od řek: žila i na autobusovém nádraží Na Knížecí v Praze! Druh je cizosprašný, takže šlechtěné hlíznaté formy se pravděpodobně kříží s planými. Bezpečně lze tedy semenařit jen mimo zónu výskytu planého druhu, tzn. v západní Evropě anebo v Českém podhůří – byl by to úkol pro horského zelináře. Čerstvá semena od půlky července.
Číst dál
Osivo vypěstované uchovatelem a.l. 384 33 (alenor)
37,00 Kč
Dostupné

Nahoru