Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

 Uchovatel Š.O. 742 35

Šárka Ondřejová, Kamenka 103, Odry 742 35, email: so&email.cz. Hospodaříme na zahradě v mírném východním svahu se stálým přímým slunečním svitem, půda je hnědozem, mírné podnebí v Kančích horách, průměrná nadmořská výška 540 m n. m. Pěstujeme přírodě blízkým způsobem a částečně permakulturně. Políčko hnojíme kompostem nebo koňským hnojem. Plodiny pěstujeme pro samozásobení, ale i včelí pastvu, bylinky a radost pro oči. Osivo prosím objednávejte emailem, pokud nemáte tuto možnost - pak poštou. Zasíláme celoročně (pokud budou semínka), poplatek jako Gengel. Semínka zpět nevyžadujeme - pokud nebudete chtít poslat něco na výměnu. Platba na účet (pokud by to bylo komplikované tak formou známek).

- odrůda z oblasti bílých karpat, krajová ?, u nás polopínavá, u jiného uchovatele keříčkový vzrůst, od pěstitele - uchovatele h.v., kolem r.
– kultivar neidentifikovaný (pha al26), nejistý původ (možná ze slovenska), od starší pěstitelky z frymburka, přistěhovalé ze slovenska.
– kultivar neidentifikovaný (pha al25), od soukromé pěstitelky, jejíž rodina jej pěstovala v západním slovensku v obci cífer před r.
- Popis dárce: „barva lusků: zelené; země původu: Zakarpatská Ukrajina ; Oblast: Ilnica ; typ: pnoucí; pěstuje se na: semeno i lusky ; doba...
– odrůda alenoru, následuje jeho popis: ###„kultivar neidentifikovaný (all al56), od sousedky, která ji přivezla v r.
- "popínavá, pozdnější, plodí až do zámrzu, široké, dlouhé, žluté lusky, dokonce i při semenech v mléčné zralosti nejsou vláknité...
– neidentifikovaný (pha al01), z podkarpatské rusi, užhorodu, přivezen do pošumaví v r. 1949 přistěhovalkyní, která ho tady pak 60 let pěstovala.
– krajová z východní moravy (kolem uh. brodu); květ bílerůžový, lusk s vláknem, snadno vařivé (uvařené asi za 1 a čtvrt hodiny).
– vzrůstný hrachor, v problematické sezóně 2014 vyšel celkem slušně, od soukromé dárkyně 2014.
+++rodinná odrůda z jižní moravy. +++ *** zrno je dosti velké, bílé, stříkané červeně, pěkné. keříky jsou vzrůstné, zdravé.
– drobné černé semeno, keříčkový – výška asi do 40cm, žlutý lusk vhodný na zeleninové užití (avšak některé lusky s vláknem), poměrně...
- brotan od soukromého pěstitele, který ho používá jako přirozený prostředek proti škůdcům u včel: „Dostal jsem sazeničku před mnoha lety s...
Zobrazeno 1 - 16 z 16

Nahoru