Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Jařina podobná pohance seté, má však drobnější semena, u nichž je endosperm srostlý s obalem, takže se při mletí šrotují společně (velmi vysoký obsah vlákniny). Dříve se z ní snad pekl tzv. taťátkový chléb, listy jdou ve směsi s dalšími rostlinami využít např. na špenát, salát apod., z nati můžeme vařit čaj. Je citlivá na mráz (výsev květen), jako prevenci polehnutí volit chudší stanoviště (nehnojit!). Lze též využít na zelené hnojení. Tatarka má údajně vyšší obsah rutinu než pohanka setá. Sklizeň jako pohanka setá.

„krajová Hrozenkov“  

FAG002  

S

31,00 Kč

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

– krajová odrůda ze Žitkové u Starého Hrozenkova. (pův. Valaš. museum v Rožnově). Od r. 1995,

Uchovatelé

Uchovatel A.H. 561 85 – nenáročná, samovýsevná, velmi chutná i srnám, které ji často sklidí místo mě. Původ Gengel, pěstuji od r. 2014.
Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Uchovatel P.J.M. 378 07 - původ Gengel, od té doby se každoročně sama vysemeňuje, používám nať na čaje (posiluje cévy díky obsahu rutinu), listy přidávám do salátů (chroupu je i samotné, chutnají mi).
Uchovatel L.K. 547 01 - přesela se sama na zrytém záhonku, též jsem ji sela v květnu na povrch půdy. Dozrávající semena vyhledávají a z rostlin obírají kachny - indičtí běžci; od roku 2015, původ Gengel.

Podobné odrůdy

Nahoru