Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Cílem je, aby se s nimi veřejnost mohla seznámit, pěstovat je, využívat jejich plodů i je semenařit a uchovávat, a přijmout tak svou odpovědnost za jejich další osud. Abychom společně tyto odrůdy, které vytvořily a nám nezištně předaly předchozí generace, dnes pěstovali, pečovali o ně a opět je stejně tak předali pokolením, které přijdou po nás.
Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Teplomilná, pěstujeme buď z přímého výsevu (v pol. května), nebo předpěstujeme (výsev ve 2. půli dubna), výsadba po zmrzlých, hnojíme kompostem, dostatečně zalíváme; jako prevenci před plísní okurkovou volíme vzdušná místa, porost lze vést na síti nebo dřevěné konstrukci (lépe osychá po dešti) apod. Okurka je cizosprašná, při maloplošném udržování odrůd a příznivém utváření terénu (mezi odrůdami jsou přirozené či umělé překážky jako keře, stromy, budovy; jsou zde kvetoucí rostliny s bohatou nabídkou květů pro hmyz, porosty jsou napříč směru větru apod.) v okolí ve vzdálenosti 150m nesmí kvést jiná odrůda. Na semeno bereme první nasazené plody z několika rostlin, plně vyvinuté, odrůdově typické, zdravé; ponecháme je vyzrát co nejvíce na rostlinách. Zralost se projevuje změnou barvy plodů, ze zelené obvykle na žlutou. Pak ještě plody vyložíme k posklizňovému dozrávání na teplé místo (skleník, jižní parapety oken apod.). Z rozříznutých plodů vybereme nebo vytlačíme semena a ve vlastní šťávě ponecháme kvasit 1-3 dny ve sklenici, pak propláchneme vodou na sítku a ihned usušíme.
– krajová, tradiční a slavná odrůda Znojemských nakladaček pěstovaná od nepaměti v okolí Znojma, tedy v teplých a sušších podmínkách jižní Moravy. Rostlina je středního vzrůstu, dobře olistěná, plod je zelený až světle zelený, ostnitý (bradavičnatý), na průřezu oválně trojúhelníkovitý, pevné konzistence. Díky svým vlastnostem a umu tehdejších obchodníků se tato odrůda stala slavnou nejen u nás, ale i daleko za hranicemi, byla vyvážena do mnoha zemí, také zdobená doplňkem další zeleniny, např. kolečky cibule, mrkve, kořením, koprem apod. Na zavařování, sterilování ve sladkokyselém nálevu bereme podle možností jen mladé malé okurčičky délky asi 7-9(10)cm (nutná častá sklizeň po 2–3 dnech). Přerostlé, starší plody jsou výborné na výrobu rychlokvašek – před naložením je omyjeme, propícháme a zalejeme převařenou slanou vodou tak, aby byly ponořeny (nutno zatížit) a ponecháme v pokojové teplotě. Po přirozeném mléčném zkvašení (trvá zpravidla několik dnů až týden) uložíme v chladu a pojídáme jako osvěžení za horkých letních dnů. Získáno pod označením Znaimergurke Essiggurke (GE-1773) od soukromého pěstitele ze Švýcarska, omezené množství osiva.