Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Vytrvalá bylina, klasika starých i moderních zahrádek, kterou lze množit i vegetativně – jednoduše dělením trsů – nebo semenem, pak je cizosprašná.

„Lubšček“  

LEV005  

S

37,00 Kč

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Popis

- krajová odrůda libečku z Beskyd. Vedle klasického užití jako koření do polévky je příkladem málo známého využití libečku i jako aromatické byliny v chovu dobytka. Dobytku se tímto Lubščekem natíraly rohy a hlava na jaře před jarním vyháněním na společnou pastvu. Jeho intenzivní vůně překryla pach zvířat a ty se pak lépe na pastvě vzájemně snášely a netrkaly se. Pamětník k tomu uvádí „Po dědinách se páslo většinou společně na obecních pastvinách. Vyháněly se tam zvířata z různých chlévů, ty zvířata spolu minimálně od jeseně nebyly. Každé z nich má jiný pach. Dobytek má mnohem lepší čich než zrak a taky podle něho se rozpoznává. Když se všechny zvířata natřela něčím s intenzivním pachem, který přebije ten jejich, pak se těžko rozpoznávají i mezi sebou, jestli jsou ze stejného chléva, nebo z cizího a na pastvě se mezi sebou tak nekolu. Lubšček byl vždy po ruce, byl zadarmo, tuto službu výborně splnil a na vesno už rostl. Na našem družstvu se na pašu braly nejen ovce, ale i hovězí dobytek. Na vesno a na konci sezóny se vážil, člen družstva platil podle přírustku na paši. A lubšček rostl u stěny hned vedle váhy“ (podrobnosti v článku Na co také kdysi sloužil libeček v Bioměsíčníku číslo 6/2014). Od soukromého dárce, od 2014.

Uchovatelé

Uchovatel G.E. 374 01

Nabízí.

Nahoru