Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
Cílem je, aby se s nimi veřejnost mohla seznámit, pěstovat je, využívat jejich plodů i je semenařit a uchovávat, a přijmout tak svou odpovědnost za jejich další osud. Abychom společně tyto odrůdy, které vytvořily a nám nezištně předaly předchozí generace, dnes pěstovali, pečovali o ně a opět je stejně tak předali pokolením, které přijdou po nás.
Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.
někdy nazývaná indická okurka. Jednoletá plodina z teplých oblastí, citlivá na mráz, předpěstovat sazenice doma (výsev koncem dubna), výsadba ven po zmrzlých na teplá chráněná stanoviště, příp. ještě zpočátku krýt např. textilií. Domorodci využívají plody, jejichž slupka vytvrdne, jako nádoby v domácnosti, plováky na čluny do vody, hudební nástroje apod. Popínavá bujná rostlina vhodná např. k popnutí plotu; květ bílý, pěkný otevírající se navečer. Mladé kalebasky nehořkých odrůd je možné připravovat podobně jako např. cukety. Cizosprašná, při maloplošném udržování odrůd a příznivém utváření terénu (mezi odrůdami jsou přirozené či umělé překážky jako keře, stromy, budovy; jsou zde kvetoucí rostliny s bohatou nabídkou květů pro hmyz, porosty jsou napříč směru větru apod.) v okolí ve vzdálenosti nejméně 250m nesmí kvést jiná odrůda.
- plod protáhlý, až 1 m dlouhý s baňkovitým rozšířením na konci, světle zelené, později blednoucí barvy, velmi dekorativní a obdivovaný jako zajímavá „dýně“. Lopó je dle informací dárce původní stará maďarská odrůda pěstovaná i na Východním Slovensku a používaná tradičně jako nádoba „na stahovanie vína“ (asi jako koštýř). Vysazujeme k opoře, aby se rostlina pnula nahoru a plod mohl volně viset a vyvíjet do rovného tvaru. Pro dobré vyzrání semen ponecháme na jedné rostlině jen 1-2 plody, ostatní nasazené mladé kalebasky odštipujeme. Velmi dekorativně působí plody kalebasy na ovocných stromech na podzim. Pro vyzrání semen ponechat plody na rostlině až do prvního mrazíku a pak je ještě nechat dojít doma. Zralý plod je lehký (zlehkne), houbovitá dužina uvnitř vyschne, zralá semena jsou hnědá. Od biopěstitele z Východního Slovenska, od 2005.