Gengel z.ú. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

76 Poděkování dárcům

Děkujeme za všechny dary, které jsme v loňském roce dostali na podporu gengelského uchování starých odrůd od soukromých dárců. Šlo o menší i větší jednorázové dary na účet, i podporu trvalým příkazem. Vážíme si jich a používáme je pro pěstování, množení a uchovánístarých, krajových a rodinných odrůd ipro propagaci a zvyšování povědomí o významu starých plodin.

Stejně děkujeme také za odrůdy, které nám v roce 2021 věnovali dárci z České republiky i ze Slovenska a zaslali nám je v podobě semen nebo vegetativních částí. Pokud se nám podaří je úspěšně namnožit, zařazujemeje do nabídky dostupných odrůd pro veřejnost na našich stránkách. V poslední době to byly napříkladsalát Dian, fazole Sirkové z Velké nad Veličkou, česneky Alan a Šumský, hrachor číčer (Pezinok), brambory Ufúľance nebo Storočný hrach z Oravskej Polhory.

Starobylé brambory Ufúľance.


Nahoru