Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

„Hanspaulský otužilý fíkovník“  

Podmínkou je:

-pěstovat pouze pro domácí, nekomerční účely - viz Dohoda o poskytnutí odrůd/druhů

-vypěstovat na semeno, přebytky semen zaslat zpět současně se stručnou zprávou o pěstování - viz Vrácení semen a pěstitelská zpráva

-objednat maximálně 2 balení od jedné odrůdy

Uchovatelé

Uchovatel E.H. 160 00 Stromek roste ve volné půdě v chráněné poloze u domu, orientované na jih, má chutné sladké plody. Při větších mrazech nadzemní část odumře, proto je lépe ho na zimu zkrátit řezem a obalit pytlovinou. Řízek jsem získala od souseda, který také pěstuje fíkovníky na Hanspaulce ve volné půdě, takže rostliny jsou již aklimatizované. První zimu jsem zakořeněnou rostlinu nechala uvnitř domu, pak už rostla ve volné půdě. Soused, který koupil původní fíkovník jako běžnou pokojovou rostlinu, doporučuje na zimu fíkovník obestavět folníčkem (zatlouct 4 kůly a natáhnout folii), v sezóně přihnojovat hnojem, po celý rok (i v zimě) zalévat. Na podzim (září – říjen) mohu poskytnout řízky, nejlépe osobním odběrem.

Nahoru