Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

37 Objednávat je opět možné

Po prázdninové přestávce opět nabízíme na našich stránkách staré a další odrůdy k objednání, pěstování a dalšímu uchování. Mezi dostupné jsme zařadili osvědčené sorty z jarní nabídky: Z obilovin ovsy, pšenice i ječmeny, ze zelenin papriky zeleninové (např. osvědčená Severka) i kořeninové (Nitranská krajová), rajčata velko- i maloplodé (například Červená hruška od tety), saláty, tykve včetně oblíbené dýně olejné ze Žďáru.V nabídce jsou také opomíjené krajové tuříny, zelí či ředkve (Mnichovská pivní ředkev).

Rajče Červená hruška od tety

Z luskovin stojí za zmínku místní a krajové hrachory a boby, tradičně bohatá je rodina olejnin, zejména rodinných a krajových odrůd máku, z nichž řadu jsme poskytli pro vědecké účely Výzkumnému ústavu olejnin v Opavě a České zemědělské univerzitě v Praze (např. Bílý mák I (Pardubicko), Skorý sivý, Mák modrý Valašsko aj.).

Vedle semen nabízíme také vegetativní části jako jsou pacibulky, stroužky či kořeny, aktuálně nyní k podzimní výsadbě. Je to lilie cibulkonosná Stádla z Pošumaví, živorodá cibule Papacibulka Blaženka (Ruská) z jižních Čech nebo netřesk Z hrnca z Valašska. Pestrá je nabídka ozimých česneků a některé z nich lze vyzkoušet nejen z klasických stroužků, ale také z pacibulek. Odrůdy se liší nejen ve velikosti stroužků, ale i v chuti a ostrosti. Oblíbené jsou tzv. ruské česneky s velkými stroužky (např. Z Hané), avšak i sorty s menšími hlavičkami a více stroužky stojí za to vyzkoušet (např. Z koncentračního tábora).

Česnek Z Hané

Přejeme pěkný podzim a dobrou sklizeň.


Nahoru