Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

26 Pomoc dobrovolníků nám umožnila zpřístupnit další odrůdy

Díky práci dobrovolníků, kteří nám pomohli v lednu a únoru s balením semen do sáčků, jsme mohli nyní zpřístupnit širokou nabídku starých odrůd. Ženám i mužům, jež pilně po večerech balili, touto cestou ještě jednou mnohokrát děkujeme!

Mezi připravenými osivy jsou jak osvědčené, dlouhodobě udržované sorty, tak i nové, které jsme získali od dárců nedávno a nabízíme je v roce 2018 poprvé.

Ze salátů je stálicí krajová odrůda Hanácký letní s mohutným, tužším okrajovým olistěním ale i jeho opak, malohlávkový Stupický kamenáč s drobnými, křehkými lístky. Dubáčkové listy umožňujíprůběžnou sklizeňnová rodinná odrůda Salát dědy Švejdy. Brzkou tvorbou hlávek vloni i předloni se nám zamlouval salát Jarný čiernoklačanský, který jsme získali díky spolupráci se slovenským měsíčníkem Doma v záhrade. O památném brumovském Zlatém rekordu pak píšeme v samostatné aktualitě.

Stupický kamenáč má malé, ale pevné hlávky

V čele paprik kraluje v nabídce dlouhodobě osvědčená Severka, která se používá na mnoho způsobů, sami ji rádi děláme například plněnou směsí pohanky, hřibů a majoránky. V roce 2017 jsme pěstovali poprvé slovenskou Bielou hrubostenou, odrůdu s bohatou násadou pěkných bílých plodů. Zajímavá je také Břeclavská s rypáčkempozdnější odrůda s chobotkovitým výrustkem na konci tlustostěnného plodu. Moravská tenkostěnná krajová je raná sladká kořeninová odrůda, vhodná nejen pro milovníky domácího guláše.

Z hrachů jsmeipravili pro zájemce například Zelený nízký s pěkně zbarveným zeleným semenem na tzv. šoulet, ke starému sortimentu patří i sorty Nejranější a Cukrový. Nezvyklou barvou lusků zaujme Fialový kapucín. Chutný je mohutný hrách Ruský, který udržujeme již od devadesátých let minulého století. Z nových odrůd rostl loni pěkně dřeňový Jankův obří s velkými lusky.

Milovníci krásy prostých venkovských květů mohou vysít nenáročné cigánky – rodinnou či krajovou sortu krásenky ze západního Slovenska. Čmeláky na zahradě potěšíme modrými květy ostrožky stračky, včely zase dělají „stojky“ na květech dvouletého bodláku ostropes trubilu. Vytrvalá je lupina růžová s časným květem, naopak až v létě kvete topolovka z Heřmanova Městce jako směs žlutých a bílých květů.

Z krajových odrůd nabalili dobrovolníci pohanku tatarku krajovou Hrozenkov a v nabídce je také tykev velkoplodá Pečárka od Hornádu I. Z nových původních plodin jsme od dárců získali beskydský Lubšček, což je libeček, který se dříve používal i v chovu dobytka. Ze severu Slovenska pocházejí dvě brukvovité krajové zeleniny: zelí čili kapusta Krajová zo Spiša s plochými hlávkami a Legnavský karpeľ, odrůda tuřínu, kterou její dárce úspěšně semenaří již čtvrt století.

Lubšček z Beskyd

U obilovin stojí za uvedení a vyzkoušení prvorepublikové dlouhostébelné pšenice s dobrou pekařskou jakostí Česká přesívka a Postoloprtská přesívka, pohledná dvouzrnka Katarka s kovově lesklým klasem je pluchatá, dále jsou to krajové nahé moravské ječmeny, málo známá pšenice jednozrnka a další.

Teplomilné a citlivé Znojemské okurky provází sorta Mělnické s baculatějšími plody a sourozenecká slovenská okurková dvojice Od Hornádu cornišon s kratšími plody a větší Hornádská podlouhlá.

Nejvyšší čas mají rajčata k předpěstování. Připraveny jsou Hanácké nejranější a Ostravské rané, které úspěšně namnožili pěstitelé v minulém roce. Žlutoplodý Trpaslíček u nás rostl dobře jak na poli, tak v nádobách, Malé cukrové má hezkou úrodu menších, ale chutných plodů. K sortimentu patří i Tiger Tom, Black Plum nebo Selandia.

V roce 2017 se nám osvědčilo nové rajče Čerešniškové, získané od slovenského čtenáře časopisu Receptář. Je to rané, drobnoplodé, jen 30 cm vysoké rajčátko, vhodné pro truhlíky. Dobrou úrodu měla loni i rodinná sorta Stichovice, jež je velkoplodá a pozdní, Šery rajčina ze Slovenska nám připomínala velikostí plůdků divoká rajčata.

Vegetativně množené druhy jsou zastoupeny několika odrůdami brambor: Norma, Bojar, Aaran Victory či Modřáky a zejména řízky původních odrůd rybízů ze Šumavy, které nabízíme veřejnosti ve spolupráci s Alenorem. Je to kyselá a mohutná Gabreta, sladká Pernette neboli Beruška a výnosný Slzovitý ze Záblatí neboli Rondom. V nabídce jsou nyní i dvě rodinné rozmarýnky: Z valašské světnice a jihočeská Z hájovny.

Rybíz Pernette čili Beruška


Nahoru