Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

 Uchovatel M.S. 735 43

M.S.735 43 Miroslav Staněk, Mikulova 56, Albrechtice u Českého Těšína 735 43, e-mail: sta.mirek11&gmail.com. Pozemek, na kterém pěstuji se nachází v mrazové kotlině mezi dvěma kopci ve výšce asi 245 m.n.m. Kolem pozemku protéká potok, je zde vysoká hladina podzemní vody a po vydatných deštích má tendenci na pozemku stát voda. Na pozemku se nachází kvalitní úrodná hnědozem, půdní typ je středně těžká půda - hlinitá. Máme rodinné hospodářství, chováme drůbež a ovce, pole hnojíme ovčím hnojem. Je mi blízké ekologické zemědělství a při pěstování aplikuji některé prvky permakultury. Pěstuji převážně zeleninu pro domácí spotřebu a moje velkou zálibou jsou obilniny a obecně plodiny s kulinářským využitím. Rád sbírám lokální odrůdy když cestuji, takže mám v zásobě některé druhy např. z Řecka, USA nebo Západní Afriky. Při pěstování se vyhýbám pesticidům, herbicidům, fungicidům a jiným chemickým přípravkům. Inspiruji se pěstebními metodami autorů jako jsou Jean-Martin Fortier, Curtis Stone, Conor Crickmore aj. za maximalizace efektivity pěstování 'v malém' při využití lidské práce a specifického nářadí a minimálního použití mechanizace. Podmínky zasílání: Úhrada 44,- za semena, 93,- za vegetativně množené druhy (stejná jako Gengel), poštovné dle tarifu České pošty. Dávám přednost objednávce e-mailem a úhradě převodem na účet. Doporučuji ověřit si předem e-mailem dostupnost objednávaných druhů.

– krajový sběr pohanky z území bývalého Československa, původ ipk, od 1997.
– (hordeum distichum var. nudum – ječmen dvouřadý nahý), starobylá krajová forma ječmene z východní moravy i ze slovenska.
– krajová odrůda?, rodinná odrůda, výška asi 1,4m, chutný aromatický mák, užíván k pečení makovníků.
+++– raná odrůda, odolná, rostliny nižší. +++ ***palice s pestrobarevnými, různě zbarvenými semeny, jsou dlouhé, štíhlé.
- odrůda pastináku pocházející z rakouska, bílé, mohutné kořeny, zdravý růst. od uchovatele r.f. 370 04, od roku 2016.
– krajová odrůda, nahý oves (bez pluch), jařina, vyšší vzrůst, nepoléhá, doporučeníhodná odrůda.
Zobrazeno 1 - 8 z 8

Nahoru